Hiszpania – wycieczka offroadowa po Pirenejach

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary.

Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku. Hiszpanie zadziwiają swą różnorodnością, miłym nastawieniem do turystów, są przyjacielscy, pełni energii i optymizmu.

Ten uroczy kraj to nie tylko przyjaźnie nastawieni ludzie, ale także przepiękne, piaszczyste plaże i góry. Hiszpania obfituje w wiele kilometrów górskich, wspaniałych, krętych tras usianych pięknymi widokami i znakomitą do jazdy na motocyklach pogodą.

Francja to największe państwo Europy Zachodniej. Północne równiny, tereny Pirenejów, śródziemnomorskie i atlantyckie wybrzeża, alpejskie lodowce i lazurowe jeziora oraz wiele innych cudów natury czynią ten kraj jednym z najbardziej zróżnicowanych na całym kontynencie. Jest wiele powodów, dla których to właśnie Francja okrzyknięta została najpopularniejszym kierunkiem wypraw turystycznych na świecie. Jej zabytki, kultura, burzliwa, a przy tym ciekawa historia, muzea oraz galerie, wspaniałe jedzenie i jeszcze wspanialszy wybór wina, jak również klimat, zachwycająca natura i różnorodność przyrody każdego roku przyciągają do Francji rzesze odwiedzających. Fani motocyklowych wrażeń zdecydowanie nie poczują się tutaj zawiedzeni – kręte trasy, cudownie położone przełęcze, wielokilometrowe drogi prowadzące wśród bujnej roślinności, dające możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów, zachwycą niejednego gotowego na przygodę wśród dzikiej natury miłośnika jazdy.

Pireneje rozciągają się na ponad 400 kilometrów między prowincjami Nawarra, Aragonia i Katalonia. Biegnące poziomo wzdłuż północnej części Hiszpanii, pasmo nazywane jest „naturalną granicą” pomiędzy nią a Francją. To tutaj znajduje się ponad 200 szczytów osiągających ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Będziemy podziwiać wiele spośród ponad ogromnej ilości dwu- i trzytysięcznych szczytów górskich, ale również niesamowitą, zieloną, bujną roślinność, przepięknie położone rzeki i jeziora, a od świeżego, górskiego powietrza może zakręcić się w głowie! U podnóża Pirenejów leży również wiele urokliwych miejscowości – kilka z nich znajduje się w planie. Nasz wyjazd rozpoczynamy i kończymy w hiszpańskiej Gironie mogącej się poszczycić jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii oraz najstarszą dzielnicą żydowską w Europie.

Wyjazd ma charakter objazdowy, co oznacza, że codziennie śpimy w innym hotelu.

Trasa zaplanowana jest tak, aby móc nacieszyć oczy jak największą ilością wspaniałych widoków oferowanych nam przez Pireneje. To na radość z podziwiania natury, użytkowania fantastycznych dróg i oddychania świeżym, górskim powietrzem stawiamy w przypadku tego wyjazdu zdecydowanie bardziej niż na wielogodzinne zwiedzenie zabytków i cudów architektury.

Ponadto grupę prowadził będzie doświadczony przewodnik, mający świetny kontakt z uczestnikami i dobrze znający ten region.

Zakwaterowanie to dobrej klasy hotele trzygwiazdkowe, które pozwolą nam na regenerację sił oraz wczucie się w klimat regionu. W miarę możliwości wybieramy miejsca kameralne, oferujące udogodnienia dla motocyklistów.

Główne atrakcje

Głównymi atrakcjami wyjazdu offroadowego jest sam fakt przebywania poza drogami utwardzonymi oraz bliski kontakt z naturą i zmiennym krajobrazem.

Jazda w terenie dostarcza dreszczyka emocji i pewnego wyzwania, którego nie doświadczymy na drogach asfaltowych. Każda pokonana przeszkoda terenowa niesie ze sobą dużą satysfakcję. Ponadto wyprawa jest bogato okraszona pięknymi widokami, emocjami i przygodą, którą długo będziecie wspominać. Nasza trasa, wiodąca w dużej mierze odcinkami górskimi, jest przy tym bardzo zróżnicowana.

FORMUŁA WYJAZDU

Wyjazd ma charakter objazdowy, co oznacza, że codziennie śpimy w innym hotelu.

Trasa zaplanowana jest tak, aby móc nacieszyć oczy jak największą ilością wspaniałych widoków oferowanych nam przez Pireneje. To na radość z podziwiania natury, użytkowania fantastycznych dróg i oddychania świeżym, górskim powietrzem stawiamy w przypadku tego wyjazdu zdecydowanie bardziej niż na wielogodzinne zwiedzenie zabytków i cudów architektury.

Ponadto grupę prowadził będzie doświadczony przewodnik, mający świetny kontakt z uczestnikami i dobrze znający ten region.

Zakwaterowanie to dobrej klasy hotele trzygwiazdkowe, które pozwolą nam na regenerację sił oraz wczucie się w klimat regionu. W miarę możliwości wybieramy miejsca kameralne, oferujące udogodnienia dla motocyklistów.

Program wyjazdu

Dzień 1.

Pierwszy dzień to czas przylotu do Alicante. Spotykamy się na lotnisku, skąd udamy się na pobliską plażę, by się poznać i przy lampce szampana uczcić rozpoczęcie wyprawy. Jeśli godzina przylotu pozwoli, możemy udać się na szybkie zwiedzanie zamku św. Barbary w Alicante lub spacer po nadmorskiej promenadzie. Następnie udamy się do Calpe i zakwaterujemy w hotelu. Tego dnia przekażemy uczestnikom miękkie torby, które będziemy używać podczas jazdy na motocyklu i jednocześnie zabierzemy walizki celem przechowania ich bezpiecznie w naszym biurze. Postaramy się też od razu podpisać dokumenty i wydać motocykle, by następnego dnia nie tracić czasu na formalności.

Dzień 2.

Calpe – Villena
215km, 9h jazdy

Naszą przygodę rozpoczniemy dość wcześnie, bo w okolicach godziny 9:30, tuż po śniadaniu i zapakowaniu się na motocykle. Pierwsze kilkanaście kilometrów jedziemy trasą dojazdową do urokliwej miejscowości Altea, cechującej się niską zabudową i tradycyjną architekturą. Skręcając w prawo pojedziemy do pełnego pięknych zakamarków Guadalest, które jest uosobieniem spokoju i ciszy. Przejedziemy doliną rzeki o tej samej nazwie. Ten odcinek weryfikuje umiejętności uczestników. Jest nieco trudniejszy niż reszta trasy, a przez fakt jazdy doliną rzeki, jest także najbardziej zmienny. Po intensywnych deszczach wzburzona woda potrafi zabierać fragmenty drogi oraz wymuszać objazdy. Po wizycie na tamie w Gaudalest, wjedziemy w góry, skąd rozpościera się piękny widok na sąsiadujące szczyty, lazurowy zbiornik wodny przy tamie i nieco bardziej odległe morze. Przetniemy pasmo górskie Sierra de Aitana. Dalej jadąc głównie drogami górskimi pomiędzy skalistymi szczytami, gdzieniegdzie będziemy zmuszeni wyjechać na asfalt, ale nie będą to długie odcinki. Bliżej mety tego odcinka teren się nieco wypłaszcza, jednak jego atrakcyjność nie maleje.

Dzień 3.

Villena – Moratalla
220km, 9h jazdy

Na początku dnia wjedziemy na Sierra de Salinas, oglądając wspaniałą panoramę na krajobraz charakterystyczny dla tego regionu. Zobaczymy krótkie, pojedyncze pasma górskie oddalone od siebie o kilka lub kilkanaście kilometrów, a pomiędzy nimi teren płaski jak stół. Robi to niesamowite wrażenie. Taki krajobraz będzie nam towarzyszył przez większość dnia. W miejscowości Jumilla, jednej z najstarszych hiszpańskich apelacji, słynącej z produkcji win, zjemy pyszny obiad. Po obiedzie wjedziemy na górę św. Anny, gdzie zaczniemy jeden z najładniejszych widokowo odcinków całego wyjazdu. Przez kilkadziesiąt kilometrów będziemy jechać dobrze utrzymaną, krętą drogą szutrową wyciętą w zboczu dwóch pasm górskich. Przejedziemy także przez dwa okresowe strumienie. Przy miejscowości Calasparra, gdzie wśród winnic rośnie pszenica, oliwki i migdały, teren się wypłaszcza i da nieco wytchnienia, jednak to nie koniec atrakcji. Przed noclegiem jeszcze raz wjedziemy w góry, tym razem Sierra de Moratalla, gdzie nieco wytrzęsą nas wyjątkowo liczne kamienie. Przejeżdżając bezimienną przełęcz na wysokości 1000 mnpm, przy zbliżającym się zachodzie słońca, długim zjazdem dojedziemy do bazy noclegowej.

Dzień 4.

Moratalla – Lorca
250km, 9h jazdy

To będzie kolejny długi dzień jazdy. Długie odcinki górskie, między licznymi skalistymi szczytami będą przeplatać się z przejazdami płaskimi dolinami porośniętymi licznymi sadami i uprawami. Odwiedzimy pięknie położone miejscowości pośrodku niczego, z dala od cywilizacji, gdzie nie będzie nawet zasięgu w telefonach, a gdzie zjemy fantastycznego steaka za rozsądne pieniądze. Zbliżając się do innych miejscowości wyjedziemy na kilkunastokilometrowy odcinek asfaltowy, by w końcu zjechać na mój ulubiony odcinek całej trasy. Teren w jaki wjedziemy to niewysokie, ostre wzgórza, które otoczą nas z każdej strony, ciągnąc się po horyzont. Wytyczono po nich całe mrowie niesamowicie pokręconych dróg szutrowych. W tym rejonie możemy zapomnieć o prostych odcinkach, droga przez cały czas będzie skręcać, wznosić się lub opadać. Jazda jest wymagająca, ale widoki fantastyczne. Po pewnym czasie wjedziemy w wyschnięte koryto rzeki, którym będziemy jechać przez kilka kilometrów. Płaskie, kamieniste dno meandrujące między skałami wśród bujniejszej niż dotychczas roślinności robi duże wrażenie. Następnie wrócimy na wzgórza, gdzie po kolejnych setkach zakrętów i przewyższeń ni stąd ni zowąd zjedziemy nagle do zabytkowego miasta Lorca, gdzie odpoczniemy w dobrej jakości hotelu.

Dzień 5.

Lorca – Cartagena
100km, 5h jazdy

Czwarty dzień jazdy to czas, kiedy najczęściej przychodzi kryzys związany ze zmęczeniem. Dlatego dzisiejszy odcinek będzie wyjątkowo krótki. Wyróżni się nie tylko długością, ale także terenem. Startując z Lorca przejedziemy jeszcze przez pasmo górskie, ale ten krótki odcinek w dużej mierze będzie asfaltowy, a następnie na krótko pożegnamy się z górami. Znów wjeżdżając w koryto okresowej rzeki dojedziemy do pięknej plaży, gdzie odpoczniemy przy kojącym szumie fal. Dalej kierując się wzdłuż brzegu, zabiorę Was w chyba najbardziej fotogeniczne miejsce na trasie. Ścieżka poprowadzi nas na fragment muru nieznanego mi przeznaczenia, który wcina się w malowniczą zatoczkę. Widok z góry na zatokę otoczoną klifami i motocyklami stojącymi na tym wąskim murze wyryje Wam się w pamięci na długo. Miejsce, choć bardzo ładne, budzi lęk z uwagi na sporą wysokość i niewielką szerokość muru, więc nie każdy odważył się zapozować tam do zdjęcia. Dalej przez kolejne małe, lecz malownicze pasmo górskie zaczniemy wracać na północ. Nocleg wybierzemy w taki sposób, by można było zrobić pranie naszych rzeczy.

Dzień 6.

Cartahena – Yecla
240km, 7 h jazdy

Po wczorajszym dniu regeneracyjnym czeka nas kolejny długi odcinek, jednak nie będzie on tak męczący jak te z początku wyjazdu. Tym razem większość dnia spędzimy na relatywnie płaskim, łagodnie falującym terenie. Będziemy jechać szybkimi drogami między niezliczonymi gajami oliwnymi, winnicami czy farmami solarnymi. Średnia prędkość jazdy będzie wyraźnie wyższa, a jazda wyjątkowo łatwa i przyjemna. Oczywiście nie będzie tak, że zupełnie pominiemy jazdę górami, bo w końcu dla nich tu przyjechaliśmy. Jednak tego dnia będą wyjątkowo nieliczne i krótkie.

Dzień 7.

Yecla – Calpe
200km, 6 h jazdy

Ostatni dzień jazdy znów będzie nieco krótszy. Choć będziemy jechać w dużej mierze między tymi samymi miejscowościami co dnia pierwszego, wybierzemy inną trasę. Będzie ona trochę łatwiejsza i szybsza. Dalej będziemy jechać przez góry, parki i wśród hiszpańskich lasów, jednak często będzie to dobrze utrzymana droga, po której jazda będzie czystą przyjemnością. Część odcinka blisko Guadalest się powtórzy, ale jest tam tak pięknie, że na pewno nikt nie będzie na to narzekał. Poza tym odcinek pokonywany w drugą stronę wywołuje inne wrażenia z jazdy 😉 Według założeń około godziny 16 stawimy się w Calpe, gdzie najpierw pojedziemy na myjnię. Po doprowadzeniu motocykli do porządku jedziemy do hotelu, gdzie dowieziemy Wasze walizki, a zabierzemy nasze torby. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji, planując kolejne wyjazdy z Motofiestą!

TBA

Opis programu wyjazdu jest obecnie w przygotowaniu i pojawi się wkrótce.

TERMINY I CENY

Najbliższe terminy:

2023

  Cena: 950  

Cena obejmuje: wynajem motocykla na czas wyprawy z torbami do przewożenia bagażu, noclegi ze śniadaniami, transfer lotniskowy dla lotu sugerowanego, przewodnika na motocyklu, zaplanowaną trasę, ubezpieczenie turystyczne.

Cena nie obejmuje: biletów lotniczych, wyżywienia poza śniadaniami, paliwa do motocykla, wydatków własnych.

program wycieczki motocyklowej

CIEKAWOSTKI

● Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.

● Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie.

● Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.

● Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc.

● W Madrycie średnio 300 na 365 dni w roku jest słonecznych.

● Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.

● Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.

● Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.

● Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.

● Z Hiszpanii pochodzą kultowe lizaki chupa chups (nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, który oznacza ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.

● La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia w miejscowości Buñol.

● Hiszpania to największy producent bananów w Europie.

● Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… omlet.

● Francja jest najczęściej odwiedzanym kierunkiem turystycznym na świecie – kraj odwiedza ponad 75 milionów turystów rocznie.

● Do Francuzów należy największą liczbą Literackich Nagród Nobla.

● Symbol Paryża, Wieża Eiffla, niedługo po jej wybudowaniu miała zostać rozebrana i sprzedana na złom.

● Najwięcej rond na świecie znajduje się właśnie we Francji.

● Ponad 4000 ton – tyle właśnie ton żab w skali roku konsumują Francuzi!

● Obecnie we Francji jest ponad 11 tysięcy km autostrad.

● 20% terytorium należących do Francji to tereny leżące poza Europą. Znajdują się one w 12 różnych strefach czasowych.

● Najwyższy francuski szczyt górski to Mont Blanc – leży on na 4808 m n.p.m. Jest on równocześnie najwyższym szczytem w Europie.

● „Na zdrowie” zaczęto mówić pierwszy raz we Francji po kichnięciu przez kogoś w czasie, gdy w Europie panowała epidemia dżumy.

● Tuż po Hiszpanii, jest to drugi najgęściej obsadzony uprawami winorośli kraj na świecie.

● Z Francji pochodzi kilkaset różnych rodzajów serów i wina.

Formularz zgłoszeniowy