Hiszpański Offroad – z dala od asfaltu

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku. Hiszpanie zadziwiają swą różnorodnością, miłym nastawieniem do turystów, są przyjacielscy, pełni energii i optymizmu.

Ten uroczy kraj to nie tylko przyjaźnie nastawieni ludzie ale także przepiękne, piaszczyste plaże i góry. Hiszpania obfituje w wiele kilometrów górskich, wspaniałych, krętych tras usianych pięknymi widokami i znakomitą do jazdy na motocyklach pogodą.

Historia Hiszpanii jest tak samo fascynująca jak jej zabytki. Osiem wieków obecności kultury arabsko-muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim zmieniło oblicze tej części Europy. Oprócz tego tradycyjna kuchnia, której trzeba zasmakować. Na kuchnię hiszpańską składają się tradycje kulinarne z aż 6 różnych regionów. Każdy z nich cechuje się zastosowaniem nieco innych składników oraz korzystaniem z wpływów innych kuchni świata.

Costa Blanca, to połączenie górzystych terenów Sierra Aitana malowniczo kontrastujących z zielonymi nizinami porośniętymi jodłowymi lasami oraz z klifowymi wybrzeżami. Ta okolica to pod każdym względem urzeczywistnienie snów miłośnika motocyklowych wypraw. W ciągu dnia można przemierzać setki zakrętów na górskich przełęczach z zapierającymi dech w piersi widokami. Podczas tego wyjazdu będziemy przejeżdżać też Costa Calida – to po hiszpańsku Gorące Wybrzeże. Wśród roślinności wyróżniają się agawy, opuncje i drzewa figowe.

Największym miastem, jakie będziemy mijać to Murcja. To natomiast region kontrastów – góry i równiny, plaże i obszary zalesione, pola uprawne, sady owoców cytrusowych, pomarańczy i cytryn. Ogromne uprawy oliwek i plantacje migdałów. Murcja była zasiedlana przez liczne starożytne cywilizacje. Najsłynniejszą budowlą jest potężna gotycka katedra Santa Maria (Catedral de Santa María), której wieża ma 92 m wysokości i po wieży w Sewilli (96 m) – jest najwyższa w Hiszpanii. W zachodniej części regionu Murcia leży jedno z najważniejszych miast pielgrzymkowych na świecie – Caravaca de la Cruz, gdzie często mamy nocleg. Pątnicy z całego świata przyjeżdżają tutaj, by na własne oczy zobaczyć niezwykłe relikwie, które mają chronić przed zagrożeniami i zapewniać spokój w całym życiu.

FORMUŁA WYJAZDU / SZCZEGÓŁY TRASY

Głównym zamysłem i atrakcją naszego wyjazdu jest podróż w terenie, po szutrowych drogach z dala od asfaltu (tylko 15% całej trasy jest asfaltowe) i cywilizacji. Tereny przez które będziemy jechać oferują przepiękne, górzyste, zapierające dech w piersiach widoki oraz wyjątkową okazję do podziwiania dzikiej przyrody. Cywilizację, czyli okoliczne miasta będziemy odwiedzać w celu zatankowania motocykli, spożycia posiłku oraz noclegu.

Formuła wyjazdu jest najbardziej elastyczna z naszej oferty. Wycieczka ma charakter objazdowy, co oznacza, że codziennie śpimy w innym miejscu, a posiłki spożywamy w barach i restauracjach po drodze. To Wy decydujecie, które z tych miejsc wybierzemy- my służymy jedynie rekomendacją. Bagaże wozimy ze sobą na motocyklach. Noclegi będziemy rezerwować z jednodniowym wyprzedzeniem, w zależności od tempa w jakim będziemy się poruszać i dziennych przebiegów.

Długość trasy to około 1200 km. W 85% prowadzi poza asfaltem, więc nie jest stała i mogą zdarzyć się odcinki, które są czasowo zamknięte np. z powodu prowadzonych polowań lub nieprzejezdne po obfitych deszczach. Nie stanowi to jednak dla Nas problemu, szybko potrafimy wytyczyć optymalne objazdy.
Około 15 % trasy stanowi nawierzchnia utwardzona- asfalt lub betonowe płyty. Pozostała część to drogi szutrowe, kamieniste lub gliniaste. Zadbamy o to, aby każdy dzień był urozmaicony i pełen wrażeń. Będziemy podróżować między licznymi winnicami z których słynie ten region, wzdłuż rzek (a nawet ich korytem) i górskich dolin. Będziemy się również wspinać na szczyty oraz pokonywać przełęcze.
Stopień trudności wycieczki można określić jako umiarkowany. Trasa w dużej części prowadzi po luźnych kamieniach i wymaga umiejętności swobodnego poruszania się motocyklem w pozycji stojącej.

Staramy się, aby wycieczka była jak najbardziej atrakcyjna, a przy tym dostępna dla szerokiego grona motocyklistów. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo. W związku z tym zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji umiejętności każdego z uczestników na pierwszych 40 kilometrach trasy.
Jeśli uznamy, że stopień trudności jest dla kogoś zbyt wysoki, poprosimy go o powrót do bazy hotelowej. Będzie tam możliwość bezpłatnej wymiany motocykla na inny z naszej floty szosowej, którym można samodzielnie zwiedzać Hiszpanię z perspektywy fantastycznych okolicznych dróg asfaltowych. Pozwoli nam to zadbać o komfort i bezpieczeństwo całej grupy i każdego osobno.

TERMINY I CENY

Najbliższe terminy:

 10-17 października 2020 (WYPRZEDANE)

7-14 listopada 2020 

28 listopada  – 5 grudnia 2020 (WYPRZEDANE)

16-23 stycznia 2021

13-20 marca 2021 

17-24 kwietnia 2021

  Cena: 550   od kierowcy

Cena zawiera: transfery lotniskowe (przylot w sobotę do Alicante), wynajem motocykla na czas wyprawy z torbami do przewożenia bagażu, przewodnika na motocyklu, zaplanowaną trasę, ubezpieczenie turystyczne.

Cena nie zawiera: biletów lotniczych, noclegów, wyżywienia, paliwa do motocykla, wydatków własnych

CIEKAWOSTKI

● Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.

● Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie.

● Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.

● Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc.

● W Madrycie średnio 200 na 365 dni w roku jest słonecznych.

● Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.

● Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.

● Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.

● Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.

● Z Hiszpanii pochodzą kultowe lizaki chupa chups (nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, który oznacza ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.

● La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia.

● Hiszpania to największy producent bananów w Europie.

● Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… omlet.