You are currently viewing Świąteczne ciekawostki

Świąteczne ciekawostki

Święta, Święta i po Świętach!

My, zatrzymamy się w tym klimacie jeszcze przez chwilę!

Przedstawiamy 5 wybranych ciekawostek na temat Świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii.

1.Nie ma Świętego Mikołaja! Hiszpańskie dzieci swoje prezenty otrzymują 6 stycznia. Dostarczają je Reyes Magos, czyli Trzej Mędrcowie.

2. Loteria El gordo. Każda osoba mieszkająca w Hiszpanii gra na loterii w Boże Narodzenie, często kupując jedną dziesiątą biletu i obstawiając te same numery, co ich grupa przyjaciół lub współpracowników. Ta specjalna świąteczna loteria nosi nazwę „El gordo”, a liczby są zwykle ogłaszane przez cały poranek 22 grudnia w telewizji na żywo. Numery ogłaszane są przez dzieci w wieku szkolnym śpiewające zwycięskie liczby i wygrane!

3. Jedzenie winogron z okazji Nowego Roku. Kiedy zegar odlicza czas do Nowego Roku, na każdym placu miejskim i w każdym hiszpańskim domu ludzie trzymają garść 12 winogron. Zamiast krzyczeć „Szczęśliwego Nowego Roku!”, Hiszpanie są zajęci próbą zjedzenia dwunastu winogron zanim zegar wybije 12 razy. Jeśli nie uda się zjeść ich wszystkich, podobno wróży to pecha w następnym roku.

4. Caga Tió.W Katalonii istnieje specyficzna, świąteczna tradycja! Hiszpanie ozdabiają twarzą i nogami kłodę, która jest trzymana w domu lub ogrodzie i przykryta kocem, aby nie zmarzła. Nazywa się „Caga Tió”. W Boże Narodzenie katalońskie dzieci uderzają w nią patykiem, śpiewają pieśń, w której proszą o słodycze. Potem odrywają koc i znajdują cukierki, na które liczyli!

5. Prima Aprilis w grudniu. Wiele kultur łączy tradycję dnia przeznaczonego na figle i żarty. My, przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że 1 kwietnia świętujemy Prima Aprilis, Hiszpania jest nieco inna i robią to 28 grudnia z Día de los Santos Inocentes. Kultura i zwyczaje hiszpańskie są niezwykłe i potrafią zaskoczyć!

A Wy, znacie jakieś inne przykłady ciekawostek?